Dobrovice 2019… podesáté

Desáté setkání v Dobrovici se letos vydařilo. Byli jsme sice v komorním počtu, pouze dva a půl dne, ale na Vláčky v muzeu se přišlo podívat přes 900 návštěvníků! Zájem veřejnosti nás velice potěšil, ale největší radost jsme měli z toho, že mezi nás zavítala paní Jáchymstálová se synem a vnukem. Všichni víme, že bez Honzy by se tato naše již tradiční setkání zřejmě nikdy neuskutečnila. Díky jemu jsme získali tyto prostory a jeho cukrovar, nyní v rukou Saši, je vždy v centru dění zdejšího setkání, protože vždy probíhá cukrovarná kampaň. Děkujeme za milou návštěvu a výborný sladký dárek. Na Honzu moc vzpomínáme.

A jak setkání probíhalo? V pátek jsme téměř všichni dorazili na místo včas, i když silničáři se činili s pracemi, a mnozí tak cestovali vlastivědným režimem a poznávali místa dosud neprojetá :-). Stavba začala rychle, ale brzy narazila na problémy. Mnoho mozkových závitů se muselo zapojit, abychom se do sálu vešli. Nakonec se vše podařilo, i když strojvedoucím bylo při řízení místy celkem těsno. V  jednu hodinu po půlnoci jsme měli postaveno, natažené kabely, telefony, LN boxy, připravené nástěnky. V sobotu ráno na nás čekalo roznášení vozidel, pomůcek, popisy stanic a krátce před devátou hodinou Jirka zavelel k úvodní rychloporadě. Úderem deváté jíž přicházeli první návštěvníci a pro nás bylo řečeno „čas běží…“.

Čas běžel 1:4, snad letos poprvé si sami návštěvníci všimli, že nám jde čas nějak jinak. Vteřinová ručička viditelně kmitala, takže to nešlo přehlédnout. Po zhruba 50- ti metrovém layoutu, který letos vymyslel Petr K., vládl čilý provoz. Jezdili motorové, osobní i rychlíkové vlaky, přepravovala se spousta různých komodit, samozřejmostí byla řepa a cukr a vše, co cukrovar pro svoji práci potřebuje. Až na výjimky jsme zvládli jezdit také vlaky podle potřeby a někdy jsme přidávali i další soupravy oživující provoz. V pondělí na počest státního svátku vyrazila na koleje i souprava Masaryk.

Míra sestrojil vyjezditelný grafikon, jen občas měli někteří výpravčí plné ruce práce. A v Dírově také plnou hlavu starostí, jak přijmout šest souprav na čtyři koleje. Ale Jirka si s tím poradil. Celý layout byl zelený, nově letos v Dobrovici byla Mírova stanice Tomášov. Dalšími stanicemi byla Česká Skalice, Dírov, Na konci světa, zastávka Velká Jesenice a Petrovice a samozřejmě nechyběl cukrovar.

Návštěvníci tedy obdivovali nejen provoz, ozvučená vozidla, ale i zajímavé moduly. Spousta návštěvníků nám chodila sama hlásit, kolik našli zvířátek. Mezi návštěvníky se našla spousta profíků, kteří rádi svým dětem, vnukům, vnučkám, rodině, vysvětlovali nákresný jízdní řád. Na připravené nástěnky jsme letos kromě informací o našem klubu připravili také staniční jízdní řády, takže si každý návštěvník mohl najít, ve které stanici a kdy vládne čilý ruch. Spousta návštěvníků byla překvapena fotkami layoutů z velkých setkání, mnozí se dotazovali na různé skutečnosti, tak budeme věřit, že se mezi námi objeví nějaký nový člen. Návštěvníků letos bylo opravdu hodně a chvílemi bylo v sále opravdu těsno. Ale jsme rádi, že modelářská železnice má tolik příznivců. Spousta malých návštěvníků si také mohla vyzkoušet své umění v modelářských dílničkách – letos tam Ivana měla také plné ruce práce. Možná i mezi nimi se najde nějaký náš budoucí člen.

Na závěr samozřejmě musím poděkovat Dobrovickým muzeím za pronájem sálu, zajištění stravy i ubytování. Díky patří také VŠEM (nebudu jmenovat, nerada bych na někoho zapomněla) účastníkům za skvěle odvedenou práci a povedenou zábavu a také hostům, kteří přišli pomoci s provozem. Díky patří také Modelářskému centru České Skalice za zapůjčení modulů a mladých strojvedoucích a výpravčích. A bez pomůcek by to nešlo, takže díky za tisk všech náležitostí Pavlovi M. A v neposlední řadě znovu zopakuji díky za návštěvu rodině Jáchymstálových.

Tak zase za rok – jedenácté setkání při oslavách 10. výročí založení muzeí proběhne v listopadu 2020.

A ještě něco málo stručně a obrazem:

Centrem dění je vždy cukrovar. Řepná kampaň je v plném proudu. Letos jsme byli velmi rádi, že nás navštívili ti, co byli u zrodu celého modelového cukrovaru a nostalgicky jsme si všichni zavzpomínali…

Moduly byly zelené, mnohé pestré, návštěvníci se dobře bavili. Jezdila spousta souprav a přepravovalo se mnoho různých komodit. Občas bylo těsno nejen mezi návštěvníky, ale i v některých stanicích.

Setkání rychle uteklo. Balení jde rychle od ruky, rozhodně rychleji než stavění. Byli jsme letos v menším počtu, ale setkání bylo úspěšné a všichni jsme si ho užili.