EPS Seletice 2016

Datum aktualizace: 10.IX.2016

Datum konání akce: 2.-4.IX.2016

Od začátku roku jsme se začali častěji scházet na pracovních setkáních. Většina z nich se konala u Karla Brejši ve škole. Vláďa Hostonský ale přišel s prima nápadem udělat víkendové pracovní setkání u něj na chatě v Seleticích. Dlouhou dobu jsme v sekci řešili nedostatek nákladů, vozů přibývalo, ale nákladů ne. Nakládka a vykládka se tak stala dost virtuální. Vláďa proto vybral za téma setkání právě náklady.

Předpověď počasí slibovala horký letní den. Setkání mělo velmi volné zadání a tak bylo na každém, jak stavbu nákladů pojme. Cílem bylo sdílet zkušenosti a vzájemně se podpořit při vytváření nákladů.

Jako první dorazil do Seletic Karel G. i manželkou Lenkou (tedy hned po hostiteli, který zde také měl maželku ). Pojali totiž tuto akci jako sportovně-pracovní a již od středy podnikali cyklovýlety po polabské krajině. Většina účastníků dorazila až v pátek na večer. Dorazili Ríša Žahourek, Dan Merhaut a Michal Pavlát. Pochvalu za domácí přípravu zaslouží Ríša, který se modelářsky připravil nejkvalitněji, přivezl nejen styrodur na náklady, ale hlavně své vozy jako testovací :-). My ostatní jsme přivezli alespoň štěrky, písky, prachy (žulové), nářadí a lepidla. Hostitel nám navíc poskytl vybavenou kutilskou kůlnu k hrubým pracím.

Hned po večeři jsme se vrhli do výroby. Pokud světlo dovolilo, pracovali jsme na venkovní terase.

 

S ubývajícím světlem jsme se přesunuli do altánu, kde je osvětlení. Vypadalo to jako když kdysi ženy draly peří. Okolo stolu si modeláři tvořící náklady povídali o všem možném

Klid v altánu narušila až nečekaná návštěva. Byl jím vypasený sršeň. Ten nás poněkud zneklidnil. Hostitel nám vysvětlil, že je to pravidelný host zahrady a že tam jsou hned čtyři. Netrvalo dlouho a na lustru posedávali všichni. Na jejich přítomnost jsme si nakonec zvykli. Až po jedenácté jsme opustili altán a společně si opekli buřty.

V sobotu jsme začali s náklady hned po snídani, přesunuli jsme se na to z altánu zpět na terasu. Bylo velmi příjemné počasí, protože se meteorologové nakonec spletli a vedro nedorazilo. Byl to krásný pocit, modelařit pod širým nebem. Nejčastějším vyrobeným nákladem bylo uhlí do vozů E a Eas.

Majitel depa ale zvolil náročné téma železného šrotu převážně z depa. Jako posila mu přijel Richard Novotný, který proxonkou vytvořil šrot z lokomotivy Piko BR65. S vervou se kluci dali do rozebírání páry na malé díly. Výsledkem jsou tři náklady šrotu pro dokončované depo.

 

Během odpoledne se přidal i Karel Brejša, který přivezl nadějné zprávy z dílny MTB. Už testuje podvozky na Hektora a tak se snad v roce 2017 dočkáme velmi potřebné lokomotivy. Karel přidal i mnoho příhod z jeho života strojvůdce a lodivoda.

Michal Pavlát v pátek působil, že přijel jen „na čumendu“. V sobotu ale zavelel ke zběsilému tempu a nakonec vyrobil nejvíce nákladů z nás všech. Bohužel mu náklad písku tak nešel a navíc se jal barvit syntetickou Revellkou skoro půl terasy. Pokusy s neonovou barvou podkladu nákladu a žlutou terasou ho natolik odradily, že po zbytek setkání už více relaxoval než tvořil.

Ríša Ž. udělal již doma jako přípravu nádherné cívky s kabely.

Nevím, zda to bylo přítomností Lenky Gillichové, ale Karel se po celé setkání nemohl zbavit velmi nemodelářských představ. Výsledkem bylo, že například nabízel v zaslané SMS Vláďovi, že mu donese z penzionu ukázat své „vagínky“. Při přenášení improvizovaného stolu nosil „kozičky“ a výtvory připomínaly skutečné poprsí více než modelový náklad. Jenže Sas vozů má 13ks, tak Lenka při shlédnutí jeho výtvorů konstatovala že snad raději ty náklady udělá sama :-).

V sobotu večer již opadla morálka a motivace a tak jsme se přesunuli do hospody na pokec. Azyl nám poskytla místní hospoda U Terezky, protože v restauraci v penzionu bylo neočekávaně zavřeno.

Ubytováni jsme byli v místním penzionu Start, který je nedaleko od chaty. Tam nám Vláďa zajistil plnou penzi, takže jsme vždy příjemnou procházkou protáhli nohy mezi modelařením. V penzionu s námi přespali i sokolníci.

Bylo zajímavé sledovat správce fotbalového hřiště, zda nalajnuje i čáru, která vedla hned vedle přivázaných dravců.

Každý z nás zažil v noci v penzionu na pokoji návštěvu ne zcela vítanou, tou byl nejeden komár. Rána byla především pro některé krušná, protože snídaně byla již v osm. Ríša Ž. měl jednu noc velmi děsivý sen, že se dusil. Když se vzbudil, zjistil, že se skutečně „dusí“ kouřem. Viník se ukázal až ráno, protože se přiznal, že kouřil u otevřeného okna na záchodě, které bylo hned vedle Rišova pokoje. No jako v dětství, že, Karle :-).

Setkání se moc povedlo. Počasí bylo akorát. Krásných 25 stupňů, pár obláčků, žádný déšť. Co více si přát pro outdoor modelařinu! Výsledkem je zdatná kolekce nákladů… do Eas máme uhlí, štěrk i písek. Na klanicový vůz máme náklady trámů z pily, do Eček máme hlavně uhlí, velmi pěkný je zmíněný šrot.

Náklady do Sas vozů máme ještě před sebou, ale první 4 jsou hotové. Moc pěkné náklady vyrobil ze sádry Richard Novotný.

Znázorňují stroje pod plachtou. Ještě nás čekají náklady surového dřeva a další. Domluvili jsme se, že by se Seletice mohly opakovat za rok v září a také že letos ještě chceme stihnout jedno sobotní pracovní setkání v Roudnici (asi začátkem října). Bohužel na tomto setkání nevydržela dva měsíce stará židle z výbavy chaty, ale lom snad uznají v obchodě jako reklamaci.

PS: V Seleticích může být v budoucnu i menší provozní setkání, protože místní fotbalisté nabídli sál 16x 9m. Má přilehlou kuchyňku a v podkroví pokoje k přespání.

Na závěr velice děkujeme za skvěle připravenou akci, pro níž Vláďa pečlivě nakoupil občerstvení, nápoje, buřty a zajišťoval perfektní catering. Děkujeme také Vláďově manželce, která pro nás upekla vynikající koláč. Rovněž děkujeme Lence, která pomohla umýt nádobí a osvěžila mužský kolektiv.


Autor reportáže: Daniel Merhaut
Redakční zpracování v TYPO3: Filip Došek
Fotografie: Karel Gillich. Vladimír Hostonský